אילו עסקים זקוקים לליווי וניהול חיצוני?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin

אחת מהמסקנות אליהן מגיע כל בעל עסק, היא, כי, בניגוד לתמנון, לו אין שמונה זרועות ולכן, הוא איננו יכול להיות בכל מקום באותו הזמן או לעשות הכל בעצמו ובמו ידיו. למרות שרוב בעלי העסקים הקיימים והפועלים כבר הגיעו להכרה כי העסק שלהם נזקק לעזרה חיצונית בתחומים המוגדרים “מקצועיים” כגרפיקה, פיננסים, משפטים וכד’, עדיין, נושא ליווי הניהולי העסקי, לוקה בחסר אצל רוב  בעלי העסקים.

לרוב, בעל עסק מגיע להקמת עסק משלו, כאשר הוא בולט בתחום עיסוקו המקצועי, אבל, בשלב מסוים, מגיעה העת, בה הידע המקצועי של בעל העסק (מנוסה ככל שיהיה) איננו מספיק כדי לסייע לניהול נכון של העסק, ולכן, גם בתחום זה, הוא זקוק לליווי עסקי כסיוע חיצוני, מגוף המתמחה בניהול. לדוגמא: עצם היותך פרסומאי מעולה ובולט בתחומך, עדיין איננה הבטחה לכך שמשרד הפרסום שברשותך ינוהל בהצלחה, וכאן בדיוק, נכנס לתמונה ליווי ניהול עסק.

מהו ניהול עסקי?

בוא נתחיל ונציין, שאף אחד לא מתכוון לומר לך איך מנהלים עסק, ובמיוחד לא את העסק שלך. אבל, סיוע בניהול העסק, כאשר הוא מוענק לך על ידי גוף אמין ובעל נסיון, יכול לכוון את צורת החשיבה הניהולית שלך לערוץ יעיל ואפקטיבי יותר, לפרוש בפניך זויות ראיה נוספות וחדשות לבעיות קיימות ואפילו להתריע על נקודות כשל, שכרגע אולי אינן מסומנות ככאלה, אולם הן עלולות להתעצם בעתיד ולגרום לעסק ולך קשיים גדולים.

השלב הראשון – שלב האבחון המעמיק

חברת ניהול עסקי טובה ואמינה, תתחיל את הקשר בינה לבין העסק שלך באבחון מקיף של כל הפרמטרים הנוגעים אליו. האבחון יחל בבחינת מצבת כוח האדם שבעסק (מי עושה מה, למה ומתי) ויכלול סקירה של צורת הפעולה של העסק בתחומים השונים (מכירות, שיווק, מערכי הגביה הקיימים, ניהול המלאי, ואפילו מערכות המידע המצויות בארגון ודרך תפקודן). האבחון אף יגיע לפרטים כהיבטי ניהול כלכלי של עסק (מצב האשראי של העסק, חובות לספקים, לקוחות סרבני-תשלום וכן הלאה).

חשוב מאד לציין, כי לצורך סקירה מפורטת ככל האפשר, יש להעביר לחברה המספקת לך שירותי ליווי ניהולי ועסקי, גישה לכל הפרטים הזמינים, גם כאלה שאינם נראים חשובים בעיניך. פרטים קטנים אלה מרכיבים את התמונה הגדולה והשלמה של האבחון, וככל שתמונה זו תהיה ברורה יותר בשלב הראשוני, כך הפתרונות ודרכי הפעולה שיוצעו לך בשלב הבא יהיו יעילים ואפקטיביים יותר.

השלב השני – הצעות לדרכי פעולה

לאחר למידת הנושא לעומקו, יציינו בפניך יועצי החברה את נקודות הכשל הקיימות. היועצים יצביעו על נקודות כשל נסתרות (למשל, מערכת גביה שאיננה מתפקדת כהלכה) העלולות למוטט את תזרים המזומנים של העסק בעתיד. זה השלב בו היועצים יתוו בפניך את דרכי הפתרון המוצעות בתחומים השונים, מנקודת מבטם המקצועית. כאמור, מדובר בהצעות לדרכי פתרון בלבד. אף אחד לא יכוון אקדח לרקתך, במידה ותחליט שלא לנהוג על פיהן, אולם, מאחר ומדובר ביועצים מקצועיים, רצוי מאד להקשיב לעצותיהם המועילות.

השלב השלישי – שלב הביצוע

זה השלב בו אתה הולך “הביתה” ו”מכין שיעורי בית”, כלומר, זה השלב בו זו אחריותך ליישם את הפתרונות המוצעים, להחיל אותם על העסק שלך ולנקוט בדרכי הפעולה הנחוצות על מנת שהעסק שלך יעלה על המסלול הנכון. לאורך כל הדרך, ילווה אותך צוות יועצים מקצועי, אשר יידע להחזיר אותך לנתיב הנכון ברגעים של קושי ושבירה.

מי זקוק לליווי ניהולי עסקי?

כל עסק זקוק לעיניים ה”חיצוניות” המנוסות שתבדוקנה אותו בצורה מקצועית ולכן, ככלל, ניתן לומר שכל עסק ימצא תועלת בליווי עסקי ויעוץ מקצועי, בין אם הוא עסק בראשית דרכו או עסק ותיק, עסק קטן, בינוני או גדול, עסק כושל או עסק מצליח. עם ליווי כזה, תוכל אתה, בעל העסק המקצועי, להתפנות ולהתמקד במה שאתה טוב בו באמת, התחום המקצועי שלך.

אודות מנוף

הצלחה דורשת הליכה מודעת לעבר המטרה, זה נכון לכל תחום בחיים- וכמו כן בתחום העסקי כלכלי.
ראייה כלכלית נכונה של ההווה והגדרת הצעדים הכלכליים לצמיחה, נדרשת בכל עסק ובאופן שוטף.
הרגע האהוב עלינו הוא הסיפוק כשאנחנו רואים אצל הלקוחות שלנו כשעמדו ביעד שלהם וכשהם מבינים שהם מתממשים ומתקדמים לעבר פוטנציאל חדש.
אנחנו נהנים מכל יום בו אנחנו זוכים להעביר מהידע שלנו ולהצמיח אחרים.
זאת דרך החשיבה בחברה שלנו, ובכל אחד ואחד מהעובדים שלנו.
אנחנו רואים את עצמנו כחלק מהעסק של הלקוחות שלנו ושותפים איתם לעשייה.

מאמרים אחרונים